Kancelaria ILT

kancelaria-prawna

ESTOŃSKI CIT - CO MUSISZ
O NIM WIEDZIEĆ?

Estoński CIT to popularna nazwa dla podatku w ustawie znanego jako ryczałt od dochodów spółek. Skąd więc wzięła się tu Estonia? A wzięła się stąd, że system opodatkowania o podobnego rodzaju założeniach co polski „estoński CIT”, działa już z powodzeniem od ponad 20 lat w Estonii.

Dowiedz się, czym jest polska wersja estońskiego CIT i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. 

Na czym polega estoński CIT?

Założenia estońskiego CIT sprowadzają się z grubsza do tego, że podatek nie jest płacony tak długo, jak zyski wypracowane przez przedsiębiorcę są zatrzymywane na potrzeby działalności. W odróżnieniu od zasad ogólnych – gdzie podatek płaci się od każdej faktury – w systemie estońskim zapłata podatku następuje dopiero w momencie wypłaty zysku na rzecz wspólników.

Oznacza to, że przedsiębiorca może (ale nie musi) reinwestować bieżące zyski bez jakichkolwiek obciążeń, tak długo aż nie zdecyduje się on ich wypłacić. Jednocześnie zyski mogą być wypłacane co miesiąc i to z zachowaniem preferencyjnego, niskiego opodatkowania.

Ile wynosi podatek estoński?

Stawka podatku estońskiego to:

  • 10% – w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności,
  • 20% podstawy opodatkowania – w przypadku pozostałych podatników.


Przy liczeniu obciążeń podatkowych na estońskim CIT należy też uwzględnić opodatkowanie PIT wspólników. Tu stawka podatku wynosi 19%.

Mechanizm zapłaty podatku wygląda tak, że przy wypłacie zysku spółka estońska musi pobrać podatek PIT w wysokości 19%, ale może zastosować mechanizm odliczenia. Mechanizm ten sprawia, że 19% podatek płacony przez wspólnika jest pomniejszany o 90% lub 70% podatku płaconego przez samą spółkę.

Mechanizm ten sprawia, że łączne efektywne opodatkowanie estońskim CIT i PIT w przypadku małych podatników wynosi tylko 20%, a w przypadku pozostałych 25%. Dla odróżnienia, na zasadach ogólnych jest to odpowiednio 26,29% i 34,39%. Korzyści się tu nie kończą, bowiem w spółkach estońskich zasadniczo nie ma potrzeby ponosić kosztów ZUS, składki zdrowotnej czy daniny solidarnościowej, co czyni to ten system niezwykle atrakcyjnym.

Kiedy płacony jest estoński CIT?

Moment skutkujący powstaniem zobowiązania podatkowego pojawia się dopiero przy wypłacie zysku, przy czym nawet wtedy jest on odłożony w czasie, bo jego płatność przypada dopiero w marcu następnego roku.

Przykładowo: Spółka w 2022 r. wypracowała 1 mln zł zysku. W czerwcu 2023 r. została powzięta uchwała o wypłacie dywidendy. Płatność podatku będzie przypadać dopiero w marcu 2024 r.

Podatek estoński może się pojawić też w sytuacji powstania tzw. ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ukryte zyski to różnego rodzaju świadczenia wykonywane przez spółkę na rzecz wspólników np. zapłata za wakacje wspólnika lub pokrycie kosztów zakwaterowania. Z kolei wydatki niezwiązane z działalnością to na przykład darowizny wykonywane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tu podatek jest płatny w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY:

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at