Po ustaleniu planu spłaty na upadłym ciążą określone obowiązki. Ich niewykonanie może prowadzić do uchylenia planu spłaty, co jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, ponieważ oznacza brak oddłużenia.
Pomimo wyprzedaży majątku i podziału środków między wierzycielami, pozostałe zobowiązania nie zostają umorzone.
Podstawowym obowiązkiem upadłego, którego naruszenie grozi uchyleniem planu spłaty, jest dokonywanie regularnych wpłat. Wysokość i czas tych wpłat są określane przez sąd. Dodatkowo, odmową oddłużenia może skutkować spóźnienie się lub niezłożenie sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli. Upadły nie może również ukrywać osiąganych przychodów lub nabytych składników majątkowych o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstwa.
Jeśli upadły dokonuje bez zgody sądu czynności, które mogą pogorszyć jego sytuację majątkową, ukrywa swój majątek lub czynność prawna dokonana przez niego została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, również grozi mu uchylenie planu spłaty.
Sąd może uchylić plan spłaty z urzędu lub na wniosek wierzycieli. Przed podjęciem tej decyzji, sąd wysłuchuje upadłego i wierzycieli. Nie powinien jednak uchylić planu spłaty, jeżeli uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub dalsze wykonywanie planu spłaty jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.