Kancelaria ILT

mateusz-draczkowski-prawnik-doradca-restrukturyzacyjny-syndyk

JAK PRZEPROWADZIĆ RESTRUKTURYZACJĘ FIRMY?

Restrukturyzacja jest szczególnym postępowaniem, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości i pozwolenie dłużnikowi na poprawę swojej sytuacji finansowej. Ostatnie lata były wyjątkowo ciężkie dla polskich przedsiębiorców. Już w trakcie pandemii COVID-19, podczas gdy wiele firm walczyło o przetrwanie, została potwierdzona potrzeba wprowadzenia mechanizmów, które pozwalają na szybką restrukturyzację.

PROCES RESTRUKTURYZACJI

Do czasu światowej pandemii zasadniczo postępowanie restrukturyzacyjne kojarzyło z procesem zastrzeżonym dla większych podmiotów. Tzw. przepisy COVID-owe wprowadziły czasowo do polskiego systemu prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Jednak od 1 grudnia 2021 r. instytucja ta została wprowadzona na stałe, jako postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej PZU). Jest ono obecnie jednym z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. 

PZU okazało się skutecznym instrumentem w walce z niewypłacalnością. Największą korzyścią wprowadzonego rozwiązania jest fakt, że jest ono realnym mechanizmem pomocy dla każdego przedsiębiorcy. Bez względu na skalę prowadzonego biznesu, każdy może skorzystać z tej instytucji prawnej. Pozwala objąć dłużnika parasolem ochronnym przed egzekucją i windykacją i zabezpieczyć kluczowe umowy przed wypowiedzeniem. Dłużnik zyskuje czas na przygotowanie planu restrukturyzacyjnego i propozycji układowych oraz przygotowania pozostałych niezbędnych dokumentów.

Aby przeprowadzić restrukturyzację firmy w drodze postępowania o zatwierdzenie układu należy skontaktować się z doradcą restrukturyzacyjnym. Zawarcie umowy z osobą posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego jest niezbędne, aby zainicjować proces restrukturyzacji.

W odróżnieniu od innych postępowań, PZU w większości odbywa się poza sądem. W przypadku innych postępowań niezbędne jest złożenie wniosku do sądu. W przygotowaniu firmy do restrukturyzacji czy sporządzeniu wniosku również pomoże doradca restrukturyzacyjny. Dodatkowo może on pełnić rolę pełnomocnika i dbać o właściwy przebieg całego procesu.  

Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY:

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at