Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest jednym z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego. Zostało wprowadzone jako instrument, który ma realnie pomagać przedsiębiorcom przezwyciężyć konsekwencje epidemii COVID-19. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne od początku miało być dostępne dla przedsiębiorców niezależnie od skali prowadzonej działalności i skutecznie ochronić firmy przed upadłością.
Pierwotnie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne miało być rozwiązaniem sezonowym. Okazało się, że postępowanie to cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, mających kłopoty z płynnością finansową i realnie może uchronić firmę przed upadłością. W związku z powyższym, ustawodawca zdecydował się na stałe wprowadzić do polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jako postępowanie o zatwierdzenie układu.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało wprowadzone ustawą z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 1072). Obecnie w ramach tego postępowania po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który od tego momentu będzie pełnił funkcję nadzorcy, przygotowywane są wszelkie niezbędne dokumenty. Jeszcze przed złożeniem wniosku do sądu przygotowane i przedstawiane są propozycje układowe dla wierzycieli. Natomiast po pozytywnym zakończeniu głosowania dłużnik może złożyć wniosek do sądu o zatwierdzenie układu.
Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at
Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at