Kancelaria ILT

ESTOŃSKI CIT

UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ W SPRAWIE ESTOŃSKIEGO CIT

Umów się na spotkanie z doradcą naszej kancelarii prawnej Michałem Kordiakiem i bezpłatnie sprawdź, czy estoński CIT jest rozwiązaniem dla Ciebie.











      ZOPTYMALIZUJEMY OBCIĄŻENIA PODATKOWE TWOJEGO BIZNESU BEZ WZGLĘDU NA ROZMIARY TWOJEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

      Skorzystaj z legalnych rozwiązań, by płacić niższe podatki w kilku prostych krokach:

      ANALIZA
      PRZEDSIĘBIORSTWA

      Wypełnij ankietę, którą znajdziesz na tej stronie, a my bezpłatnie sprawdzimy, czy estoński CIT to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy.

      01

      ZAREJESTROWANIE
      SPÓŁKI

      W razie konieczności zarejestrowania nowej spółki zapewnimy kompleksowe wsparcie w zawiązaniu nowej spółki lub przekształceniu dotychczasowej działalności.

      02

      WSPARCIE W FORMALNOŚCIACH

      Załatwienie wszystkich formalności związanych z wdrożeniem estońskiego CIT jest po naszej stronie. Przygotujemy i złożymy wszystkie zgłoszenia, a nawet przeszkolimy Twojego księgowego!

      03

      CO MÓWIĄ O NAS KLIENCI?

      Profesjonalne podejscie do klienta. Jesteśmy bardzo zadowoleni.

      Pan Jacek

      Rzetelna i sumienna kancelaria, z dbałością o klienta. Bardzo miła współpraca.

      Pani Dorota

      Profesjonalnie i sprawnie. Byłam informowana na każdym etapie współpracy.

      Pani Anna

      Nieoceniona pomoc. Współpraca przebiegła sprawnie i szybko. Wyrok ogłoszenia upadłości otrzymałem w ciągu 5 miesięcy. Nic dodać, nic ująć.

      Pan Marcin

      Specjaliści w swojej dziedzinie. Człowiek w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej nie pozostaje sam z problemami, otrzymuje skuteczną pomoc. Naprawdę warto zaufać tej kancelarii.

      Pani Joanna

      Wypełnij ankietę i bezpłatnie sprawdź, które rozwiązanie optymalizacyjne jest dla Ciebie najlepsze!

      Na czym polega opodatkowanie w formie estońskiego CIT?

      Estoński CIT to system zakładający odłożenie w czasie opodatkowania podatkiem dochodowym do momentu wypłaty zysku na rzecz wspólników. Spółki opodatkowane na tych zasadach nie płacą zaliczek na podatek w trakcie roku ani przy rozliczeniu rocznym. Moment skutkujący powstaniem konieczności zapłaty podatku pojawia się dopiero w chwili powzięcia decyzji o wypłacie zysku. Przy czym nawet wtedy jest on odłożony w czasie bo jego płatność przypada dopiero w marcu następnego roku.

      Co warto zauważyć, system ten nie jest tylko dla tych przedsiębiorstw, które chcą reinwestować wypracowywane zyski bez wypłacania ich dla wspólników. Zyski mogą być wypłacane co miesiąc i to z zachowaniem preferencyjnego, niskiego opodatkowania.

      System estoński niesie korzyści w postaci relatywnie niskiego efektywnego opodatkowania. W przypadku małych podatników wynosi ono tylko 20%, a w przypadku pozostałych 25%. Dla odróżnienia na zasadach ogólnych jest to odpowiednio 26,29% i 34,39%. Korzyści się tu nie kończą, bowiem w spółkach estońskich zasadniczo nie ma potrzeby ponosić kosztów ZUS, składki zdrowotnej czy daniny solidarnościowej, co czyni to ten system niezwykle atrakcyjnym.

      Najczęściej zadawane pytania:

      Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące estońskiego CIT:

      Czy CIT estoński się opłaca?

      Zdecydowanie TAK! System estoński niesie korzyści w postaci relatywnie niskiego efektywnego opodatkowania. W przypadku małych podatników wynosi ono tylko 20%, a w przypadku pozostałych 25%. Dla odróżnienia na zasadach ogólnych jest to odpowiednio 26,29% i 34,39%. Korzyści się tu nie kończą, bowiem w spółkach estońskich zasadniczo nie ma potrzeby ponosić kosztów ZUS, składki zdrowotnej czy daniny solidarnościowej, co czyni to ten system niezwykle atrakcyjnym.

      Kiedy można przejść na CIT estoński?

      Możesz to zrobić w dowolnie wybranym momencie. Zarówno na początku roku, jak i w jego trakcie.

      Ile kosztuje wdrożenie estońskiego CIT?

      Koszty wdrożenie estońskiego CIT zależą od Twojej obecnej formy prawnej prowadzenia biznesu. Jeśli jest to spółka kapitałowa, to koszty będą niskie. Jeśli jest to jednoosobowa działalność, to konieczne będzie przekształcenie biznesu, co może wiązać się z kosztami, ale wbrew pozorom nie muszą one być wcale dotkliwe. Dowiedz się więcej klikając tutaj.

      Czy po wyborze estońskiego CIT można z niego zrezygnować?

      Tak, podatnik może dobrowolnie zrezygnować z tej formy opodatkowania przed upływem podstawowego okresu 4-letniego, jeśli uzna, że system ten nie jest już dla niego korzystny.

      Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może skorzystać z estońskiego CITu?

      Aby osoba wykonująca działalność gospodarczą mogła skorzystać z estońskiego CITu, musi najpierw zawiązać lub przekształcić się we właściwą spółkę. Wymaga to zawarcia umowy spółki lub ustanowienia aktu założycielskiego albo przygotowania planu przekształcenia wraz z projektem aktu założycielskiego i złożenia odpowiedniego wniosku do sądu.

      Pomożemy Ci w wyborze i wdrożeniu najkorzystniejszej formy prowadzenia działalności i opodatkowania!

      Każdy ma prawo do wyboru optymalnej dla siebie formy prowadzenia działalności i opodatkowania.

      Skorzystanie ze zgodnych z prawem i dopuszczalnych przez ustawodawcę preferencji wymaga czasem skomplikowanych i wielopoziomowych analiz w celu znalezienia najlepszego rozwiązania i zabezpieczenia przed ryzykami.

      W Kancelarii ILT dzięki interdyscyplinarnemu podejściu oraz znajomości biznesu jesteśmy w stanie dostarczać podatnikom rozwiązania szyte na miarę. Skonsultuj się z prawnikiem i wybierz świadomie!

      Wielu przedsiębiorców szuka dróg optymalizacji podatkowych od najprostszych ulg po na przykład estoński CIT. Jest to jedno z możliwych rozwiązań wybieranych przez sporą grupę osób. Nasza kancelaria prawna ILT doradza w sprawach przechodzenia na estoński CIT i załatwia formalności z tym związanych.

       

      CZYM JEST ESTOŃSKI CIT?

      Estoński CIT to potoczna nazwa dla ryczałtu od dochodów spółek i jest to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla przedsiębiorców mikro, małych, średnich, jak i dużych. Nazwa tego rozwiązania nawiązuje do tego, że podobnie działa to już od wielu lat w Estonii. Początkowo nie było to w Polsce popularne rozwiązanie, ze względu na zbyt wiele warunków. Jednak CIT estoński w 2023 to sprawa warta rozważenia, która może przynieść Ci olbrzymie oszczędności na podatkach. 

       

      CIT ESTOŃSKI: WADY I ZALETY

      Jakie są zalety oraz wady, jakie posiada estoński CIT? Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze to znaczne uproszczenie wszelkich rozliczeń, gdyż opierają się one na przepisach  ustawy o rachunkowości. Zapłata podatków jest przesunięta na moment, kiedy wypłacasz zyski wypracowane przez spółkę. Oznacza to, że międzyczasie spółka ma znacznie lepszą płynność finansową. Podatek (PIT i estoński CIT) naliczany przy wypłacie dywidendy wynosi efektywnie  20% dla małych podatników i 25% dla pozostałych. To znacznie mniej niż odpowiednio 26,99% i 34,99% w klasycznym opodatkowaniu. Dopóki spółka inwestuje zyski w swój rozwój lub je zatrzymuje, w ogóle nie odprowadza podatku. 

      Pewnymi minusami rozwiązania, jakim jest CIT estoński, może być opodatkowanie tak zwanych ukrytych zysków, które są kategorią związaną ze sztucznym transferem środków od spółki do wspólników w innej formie niż wypłata dywidendy.

       

       
       
       
       
       
       

      CIT ESTOŃSKI: WARUNKI JAKIE TRZEBA SPEŁNIĆ

      Aby móc przejść na CIT estoński Twoja spółka musi spełnić określone warunki. Są to m.in.:

      • ·        udziałowcami są osoby fizyczne;
      • ·        płaska struktura udziałowa – brak posiadania udziałów czy akcji w innych spółkach;
      • ·        poniżej połowy dochodów ze źródeł pasywnych;
      • ·        zatrudnianie co najmniej 3 pracowników – nowe spółki nie muszą spełniać tego warunku;
      • ·        spółka nie mogła powstać w wyniku przekształceń określanych przez przepisy prawne;
      • ·        spółka nie może prowadzić działalności w specjalnej strefie ekonomicznej lub być firmą pożyczkową czy finansową;
      • ·        rachunkowość musi być prowadzona zgodnie z polskimi standardami (a nie MSR, które uniemożliwia przejście na estoński CIT).

       

      Skorzystać z tego rozwiązania mogą zarówno spółki akcyjne, jak i komandytowe, komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

      Przestały natomiast obowiązywać już kryteria narzucające minimalny poziom inwestycji czy też maksymalną wysokość przychodów, która była kiedyś określona na 100 milionów złotych.

       

       
       
       
       
       
       
       
       
       

      DLACZEGO WARTO PRZEJŚĆ NA ESTOŃSKI CIT Z KANCELARIĄ PRAWNĄ ILT?

      Przejście spółki na CIT estoński 2023 ma wiele zalet, ale musi być bardzo dobrze przygotowane. W innym przypadku różnego rodzaju niedociągnięcia w księgowaniu mogą zrodzić konieczność zapłaty dodatkowych podatków. Specjaliści z kancelarii prawnej ILT doradzą Ci, czy warto przejść na estoński CIT, jak to zrobić, kiedy wykonać tę operację i to, jak działać w nowej sytuacji. Zaufaj doświadczonemu zespołowi prawników, którzy posiadają wieloletnią praktykę w obsłudze prawnej działań biznesowych.

       

       
       
       
       
       
       
       
       
       

      TO MUSISZ WIEDZIEĆ O ESTOŃSKIM CIT

      Co daje CIT estoński?

      Estoński CIT to:

       

      • • Poprawa płynności
        – przedsiębiorca nie musi płacić podatku, dopóki sam nie zdecyduje, że chce wypłacić zysk,

      • • Niskie podatki
        – estońskie zasady dzięki mechanizmowi odliczenia pozwalają zniwelować opodatkowanie do poziomu 20% (dla małego podatnika) i 25% (dla pozostałych),

      • • Brak odpowiedzialności za długi
        – estoński CIT jest dla spółek z o.o., akcyjnych, prostych spółek akcyjnych, komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co pozwala właścicielom biznesu uniknąć odpowiedzialności za długi w sytuacji jego niewypłacalności,

      • • Prosty system opodatkowania
        – estoński system jest przejrzysty i łatwo jest zorientować się, kiedy i ile podatku należy zapłacić; podatkiem zajmujesz się raz do roku,

      • • Brak obowiązku raportowania schematów podatkowych
        – przedsiębiorcy na estońskim CIT nie podlegają pod przepisy dot. schematów podatkowych w zakresie podatków dochodowych,

      • • Kwartalne rozliczanie podatku VAT
        – przedsiębiorcy na estońskim CIT mogą się rozliczać kwartalnie z podatku VAT.
      Jak zgłosić CIT estoński?

      Spółka, która spełnia warunki umożliwiające jej wejście do estońskiego CIT, powinna złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze stosowania tego systemu. Zawiadomienie należy złożyć na urzędowym formularzu ZAW-RD. Zawiadomienie należy złożyć w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowana estońskim CIT.

      Spółka może wybrać estoński CIT również w trakcie roku. Wtedy jednak na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc estońskiego CIT należy zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe. W takim wypadku do końca pierwszego miesiąca stosowania estońskiego CIT należy złożyć zawiadomienie na formularzu ZAW-RD.

      Kiedy płacimy CIT estoński?

      Estoński CIT jest płacony w marcu następnego roku po roku, w którym doszło do wypłaty zysku (dywidendy) przez spółkę. Przykładowo: spółka w 2022 r. wypracowała 1 mln zł zysku. W czerwcu 2023 r. została powzięta uchwała o wypłacie dywidendy a w lipcu ostała ona wypłacona. Płatność podatku estońskiego będzie przypadać dopiero w marcu 2024 r.

      Kto może wybrać estoński CIT?

      Estoński CIT to propozycja, z której mogą skorzystać:

      • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
      • spółki akcyjne,
      • proste spółki akcyjne,
      • spółki komandytowe,
      • spółki komandytowo-akcyjne,

      – których odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

      Kiedy można przejść na CIT estoński?

      Można to zrobić na początku roku lub w jego trakcie. Wybierając estoński CIT na początku roku należy złożyć zawiadomienie ZAW-RD do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Z kolei robiąc to w trakcie roku na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc estońskiego CIT należy zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe. W takim wypadku do końca pierwszego miesiąca stosowania estońskiego CIT należy złożyć zawiadomienie na formularzu ZAW-RD.

      Najważniejsze informacje o estońskim CIT

      • Kto może z tego skorzystać?
      • Kiedy należy zgłosić CIT estoński?
      • Kiedy płacimy CIT estoński?
      • CIT estoński obowiązki

      Estoński CIT  to propozycja, z której mogą skorzystać: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne - których odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

      Należy to zrobić na początku roku składając zawiadomienie ZAW-RD do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Alternatywnie można to zrobić też w trakcie roku, ale wtedy należy zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe.

      Podatek płaci się, jeśli wypłaca się zyski (dywidendy) na rzecz wspólników. Estoński CIT jest płacony w marcu następnego roku po roku, w którym doszło do wypłaty zysku. Przykładowo: spółka w 2022 r. wypracowała 1 mln zł zysku. W czerwcu 2023 r. została powzięta uchwała o wypłacie dywidendy a w lipcu ostała ona wypłacona. Płatność podatku estońskiego będzie przypadać dopiero w marcu 2024 r.

      Wchodząc do estońskiego CIT należy dostosować prowadzone księgi rachunkowe do potrzeb nowej formy opodatkowania oraz złożyć deklarację w związku z tzw. korektą wstępną. Spółka na estońskim CIT powinna też zatrudniać minimum 3 pracowników, chyba że jest nowym lub małym podatnikiem.

      PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ STRATEGIĘ OPTYMALIZACYJNĄ!

      Przekonaj się, czym jest sprawne, legalne i w 100% bezpieczne wdrożenie optymalizacji podatkowej przy pomocy estońskiego CIT. Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i sprawdź, czy możesz skorzystać z tej opcji i czy w Twoim przypadku jest to opłacalne.

      Jak wygląda cały proces?

      DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG NASZEJ KANCELARII?

      upadlosc-konsumencka-prawnik

      Pomoc eksperta

      Profesjonalne wsparcie interdyscyplinarnego zespołu składającego się z prawników, ekonomistów i księgowych to klucz do sukcesu. Przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty w celu wdrożenia estońskiego CIT i wesprzemy Ciebie i Twoich księgowych w kontaktach z organami podatkowymi. Przygotujemy i złożymy w Twoim imieniu zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT.

      upadlosc-konsumencka-raty

      Kontrola kosztów

      Z klientami stosujemy transparentne zasady rozliczeń. Otrzymując ofertę na nasze wsparcie sam decydujesz, z jakiego zakresu wsparcia chcesz skorzystać, a dzięki czemu masz wpływ na wysokość naszego wynagrodzenia. Rozliczamy się w ramach wynagrodzenia ryczałtowego, masz więc pełną kontrolę nad kosztami. Jeśli sprawa okaże się bardziej skomplikowana i czasochłonna, niż zakładaliśmy, to jest to nasze, a nie Twoje ryzyko.

      upadlosc-konsumencka-porady-online

      Obsługa online

      Nowoczesne formy komunikacji dają naszym klientom wygodę, ale także oszczędność pieniędzy i czasu. Umożliwiamy załatwienie sprawy szybko i od ręki, przy jednoczesnym zachowaniu pewności, że zajmą się nią prawnicy z odpowiednimi kompetencjami. Sprawne wdrożenie optymalizacji przyspieszy możliwość korzystania z niższego opodatkowania i zwiększy skalę Twoich korzyści. Umów się na zdalną konsultację i sprawdź!

      upadlosc-konsumencka-porady

      Sprawne działanie

      Obsługa Twojej firmy jest naszym priorytetem. Nasz zespół prawników doskonale rozumie, że czas jest dla Was cenny. Dzięki naszemu doświadczeniu i skutecznym procedurom, zapewniamy naszym klientom błyskawiczną obsługę w najważniejszych sprawach prawnych. Nawiązując z nami współpracę, otrzymasz jako swojego opiekuna dedykowanego prawnika, który będzie odpowiadał na Twoje pytania oraz na bieżąco informował o postępach w pracach.

      POMOŻEMY CI ZNALEŹĆ NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE
      DLA TWOJEJ FIRMY

      DLACZEGO WARTO WEJŚĆ W ESTOŃSKI CIT?

      PŁACISZ NISKIE PODATKI

      Dzięki mechanizmowi odliczenia estońskie zasady pozwalają zniwelować opodatkowanie do poziomu 20% (dla małego podatnika) i 25% dla pozostałych.

      01

      NIE ODPOWIADASZ
      ZA DŁUGI

      Estoński CIT jest rozwiązaniem dla spółek, co pozwala właścicielom biznesu uniknąć odpowiedzialności za długi w sytuacji jego niewypłacalności.

      02

      POPRAWA PŁYNNOŚCI

      Przedsiębiorca nie musi płacić podatku, dopóki sam nie zdecyduje, że chce wypłacić zysk. To znacznie wpływa na poprawę płynności finansowej firmy.

      03

      PROSTY SYSTEM OPODATKOWANIA

      Estoński system jest przejrzysty i łatwo jest zorientować się, kiedy i ile podatku należy zapłacić. Podatkiem zajmujesz się tylko raz do roku.

      04

      BRAK OBOWIĄZKU RAPORTOWANIA

      Przedsiębiorcy na estońskim CIT nie podlegają pod przepisy dot. schematów podatkowych w zakresie podatków dochodowych.

      05

      KWARTALNE ROZLICZANIE VAT

      W przeciwieństwie do innych form opodatkowania, przedsiębiorcy na estońskim CIT mogą się rozliczać kwartalnie z podatku VAT.

      06

      UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE
      Z NASZYM DORADCĄ

      Odbierz bezpłatną analizę prawnofinansową Twojego przedsiębiorstwa i zaplanujmy wspólne działania.