Kancelaria ILT

Kancelaria prawna ILT
kancelaria-prawna-podatki

Ceny transferowe

Ceny transferowe to zagadnienie dotyczące przedsiębiorstw dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi. Krajowe jak i międzynarodowe przepisy podatkowe nakazują by w relacjach z podmiotami powiązanymi (np. przedsiębiorstwami posiadającymi tego samego właściciela lub należącymi do tej samej grupy kapitałowej) stosować warunki rynkowe. W sytuacji jeśli organy podatkowe stwierdzą, że w tych transakcjach nie były stosowane warunki rynkowe, to są one uprawnione do dostosowania dochodu podatnika do warunków rynkowych.

Z roku na rok administracje podatkowe przejawiają coraz to większe zainteresowane transakcjami z podmiotami powiązanymi. Wynika to z tego, że w światowej gospodarce obroty wewnątrzgrupowe generują coraz to większe wolumeny oraz mają kluczowy wpływ na wpływy podatkowe poszczególnych jurysdykcji.

Bezpieczne i przewidywalne prowadzenie biznesu w oparciu o grupę podmiotów powiązanych wymaga fachowej pomocy przy określaniu cen i wynagrodzenia w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Łukasz Pyjek
radca prawny | partner Kancelarii ILT

Zapoznaj się z tematem ceny transferowe, co to jest i w jaki sposób kancelaria prawna ILT może pomóc Ci w ich stosowaniu. Przepisy, które dotyczą działu, jakim są ceny transferowe, są dość skomplikowane i warto jest skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która odciąży Twój dział finansowy i dopilnuje, by wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem. 

 

Ceny transferowe – co to jest?

Wymiana handlowa pomiędzy podmiotami powiązanymi, czyli takimi należącymi do tych samych właścicieli czy będących częścią tej samej grupy kapitałowej wymaga stosowania cen rynkowych. Obroty wewnątrz grup to coraz większa część rynku i urzędy skarbowe stają się coraz bardziej wyczulone i często kwestionują poziom cen płaconych przy takich transakcjach. W przypadku stwierdzenia, że ceny były niższe niż te obowiązujące na rynku organy podatkowe, mogą ustalić wysokość podatku na podstawie cen rynkowych, a nie tych rzeczywiście zastosowanych. 

 

Dokumentacje cen transferowych

Jednym z najważniejszych zagadnień jest dokumentacja cen transferowych. Jest ona dokładnie opisana w polskich przepisach podatkowych. Jej zadaniem jest wykazanie, że ceny transferowe nie odbiegały od tych rynkowych. Sama struktura dokumentacji jest mocno skomplikowana i musi zawierać bardzo wiele informacji oraz analiz. Konieczne jest sporządzanie takiej dokumentacji dla transakcji powyżej progów:

  • ·    10 milionów złotych – w przypadku transakcji dotyczących towarów;
  • ·    10 milionów złotych – w przypadku transakcji dotyczących transakcji finansowych;
  • ·    2 miliony złotych – w przypadku transakcji usługowych;
  • ·    2 miliony złotych – w przypadku pozostałych transakcji;
  • ·    0,5 lub 2 miliony złotych – w przypadku transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. 

 

 
 
 
 
 
 

W czym pomoże Ci kancelaria prawna ILT przy dokumentacji cen transferowych?

Nasza kancelaria pomoże Ci w wielu zagadnieniach związanych z cenami transferowymi i ich dokumentacją. Zajmujemy się całościowym prowadzeniem polityki cen transferowych jak i pełną ich dokumentacją, a także sporządzaniem informacji TPR-C / TPR-P / CBC-P. W zakres naszych działań wchodzi także występowanie o wydanie przez organy podatkowe indywidualnych interpretacji. Nasi specjaliści posiadają duże doświadczenie i pod ich opieką zawsze będziesz miał pełną kontrolę nad dokumentacją cen transferowych. Od dokładności i jakości prowadzenia tej dokumentacji zależą wyniki kontroli, jakie mogą przeprowadzać organy skarbowe, które po zakwestionowaniu cen w obrocie wewnątrzgrupowym mogą naliczyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe na podstawie cen rynkowych, a nie tych, które w rzeczywistości zostały zastosowane, co może skutkować koniecznością wydatkowania dużych, nieprzewidzianych wcześniej sum. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

OBSZARY DORADZTWA

Ceny transferowe to wyjątkowa kompetencja, która wymaga interdyscyplinarnego podejścia i połączenia kompetencji z zakresu prawa, ekonomii, finansów, matematyki oraz informatyki. Nasi eksperci dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz znajomości biznesu są w stanie dostarczać podatnikom rozwiązania szyte na miarę.

Obszary naszego wsparcia obejmują m.in.:

bieżące doradztwo w zakresie cen transferowych,

tworzenie polityk cen transferowych,

przygotowywanie analiz rynkowości i wycen,

tworzenie dokumentacji cen transferowych (local file, master file),

wspieranie podatników w sporach z organami podatkowymi w zakresie cen transferowych,

sporządzenie informacji o cenach transferowych (TPR-C/TPR-P/ CBC-P),

występowanie z wnioskami do organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnych.

Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY:

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at

Julia Wieniawa

Ei cum dicit dicam, nullam prompta sadipscing id duo. Sed homero inciderint at, ea quo harum perpetua vituperatoribus. His falli persius appellantur in, at