Ceny transferowe to zagadnienie dotyczące przedsiębiorstw dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi. Krajowe jak i międzynarodowe przepisy podatkowe nakazują, by w relacjach z podmiotami powiązanymi (np. przedsiębiorstwami posiadającymi tego samego właściciela lub należącymi do tej samej grupy kapitałowej) stosować warunki rynkowe. W sytuacji, jeśli organy podatkowe stwierdzą, że w tych transakcjach nie były stosowane warunki rynkowe, są one uprawnione do dostosowania dochodu podatnika do warunków rynkowych.
Ceny transferowe – obowiązki dokumentacyjne
Jednym z najważniejszych zagadnień jest dokumentacja cen transferowych. Jest ona dokładnie opisana w polskich przepisach podatkowych. Jej zadaniem jest wykazanie, że ceny transferowe nie odbiegały od tych rynkowych. Sama struktura dokumentacji jest mocno skomplikowana i musi zawierać bardzo wiele informacji oraz analiz. Konieczne jest sporządzanie takiej dokumentacji dla transakcji powyżej progów:
· 10 milionów złotych – w przypadku transakcji dotyczących towarów;
· 10 milionów złotych – w przypadku transakcji dotyczących transakcji finansowych;
· 2 miliony złotych – w przypadku transakcji usługowych;
· 2 miliony złotych – w przypadku pozostałych transakcji;
· 0,5 lub 2 miliony złotych – w przypadku transakcji z podmiotami z rajów podatkowych.
Ceny transferowe – obowiązki sprawozdawcze
Jeśli transakcje z podmiotami powiązanymi lub podmiotami rajowymi przekraczają ww. progi, to konieczne jest również złożenie formularza TPR.
Dla niewtajemniczonych: formularz TPR, czyli formularz informacji o cenach transferowych to rozwiązanie, które zostało wprowadzone od 2019 r. Formularz jest zbiorem informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz podmiotami z rajów podatkowych. W formularzu należy zaprezentować ogólną rentowność przedsiębiorstwa oraz dane dotyczące wartości i rentowności transakcji z podmiotami powiązanymi i rajowymi.
Formularz TPR należy złożyć do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Formularz składa się elektronicznie do urzędu skarbowego. Formularz jest wykorzystywany przez administrację podatkową do typowania podatników do kontroli. Typowanie podatników odbywa się na podstawie informacji przekazywanych w formularzu – zagrożone kontrolą są podmioty generujące stratę lub niską rentowności lub zawierające nierynkowe transakcje.
Jeśli masz wątpliwości co do ciążących na Tobie obowiązkach – napisz do nas i skonsultuj z nami temat: kancelaria@kancelariailt.pl